Patarimai

Pagrindiniai tungų aliejaus privalumai:

  1. Puikus atsparumas vandeniui, alkoholiams, augalinės kilmės rūgštims, bakterijoms, purvui bei dulkėms;
  2. Ekologiškumas ir kenksmingų sveikatai medžiagų nebuvimas;
  3. Elastingumas;
  4. Išryškina medžio tekstūrą ir natūralų medienos grožį;
  5. Paprasta naudoti, prižiūrėti ir atnaujinti pažeistas vietas;
  6. Netamsėja, neišblunka, negeltonuoja netgi praėjus ilgam laikui po padengimo;
  7. Tungų aliejus yra natūraliai atsparus UV spinduliams;
  8. Tungų aliejaus sudėtyje yra natūralių medžiagų apsaugančių nuo pelėsių;
  9. Galima tonuoti.

 

Tungų aliejus, dar žinomas kaip „Kinijos medžio aliejus" arba paprasčiau – kaip medžio aliejus, gaminamas iš keleto tungmedžio rūšių sėklų. Tungmedis natūraliai auga tropinio klimato šalyse – Pietų Amerikoje, Australijoje, Rytų Azijoje. Dėl savo išskirtinių savybių daugelio įvardijamas kaip pasaulyje geriausia ekologiška ir natūrali priemonė skirta medinių paviršių impregnavimui ir padengimui. Kinijoje dėl ypatingo funkcionalumo, medienai suteikiamų puikių estetinių savybių ir ilgaamžiškumo tungų aliejus naudojamas jau daugelį šimtmečių, o pasiekęs Europos rinką taip pat greitai surado savo nišą. Tungų aliejus džiūsta natūralios oksidacijos proceso metu, todėl į aplinką neskleidžia jokių toksinių ar kitokių žmogaus sveikatai žalingų medžiagų. Užteptas aliejus įsiskverbia į medienos paviršių, formuoja pakankamai kietą, elastingą, gintarinio atspalvio dangą, kuri suteikia ilgalaikę apsaugą bei išryškina natūralią medienos struktūrą, suteikdama išskirtinį estetinį vaizdą.

Tungų aliejus pasižymi puikiomis hidrofobinėmis savybėmis ir ypatingai dideliu atsparumu vandeniui, alkoholiams, acetonui, vaisių bei augalinės kilmės rūgštims. Išskirtinė šio aliejaus savybė – natūralus atsparumas ultravioletiniams spinduliams, todėl jis puikiai tinka tiek vidaus, tiek ir lauko darbams – medinėms grindims, langų rėmams, terasoms ir kitiems mediniams paviršiams, kur pageidaujamas išskirtinis, išraiškingas ir ilgaamžis medienos vaizdas. Dėl puikaus atsparumo vandeniui ypač tinkamas naudoti saunose. Po impregnavimo sauną rekomenduojama gerai iškaitinti.

Dėl savo ekologinių savybių tungų aliejus puikiai tinka dengiant medinius paviršius virtuvėje – valgomojo stalus, pjaustymo lenteles ir visa kita, kas kontaktuoja su maistu. Taip pat tinkamas naudoti vaikų kambariuose, netgi gali būti naudojamas impregnuojant vaikų žaislus (patvirtinta Europos standartais). Aktuali ir svarbi savybė yra ir ta, kad tungų aliejus nesukelia alerginių reakcijų.

Tungų aliejus, palyginus su kitais aliejais, pasižymi greitesniu džiūvimo laiku, suformuoja kietesnę paviršiaus dangą, kuri pasižymi ilgaamžiškumu. Kitaip nei linų ar kitokie aliejai, laikui bėgant netamsėja ir nepraranda savo estetinių savybių. Tungų aliejaus danga pasižymi elastingumu, ji netrūkinėja ir neskilinėja dėl aplinkos sukeliamų natūralių medienos deformacijų, todėl šiuo aliejumi padengtus paviršius itin lengva valyti ir eksploatuoti.

Tungų aliejus leidžia atsiskleisti „šviežio" medžio žavesiui ir laikui bėgant tik dar labiau išryškina medienos tekstūrą, suteikdamas išraiškingą, prabangią ir maloniai nuteikiančią spalvą. Pagrindinis tungų aliejaus privalumas, lyginant jį su lakais ar kitomis sintetinėmis dangomis, yra jo ekologiškumas ir natūralumas. Taip pat žymiai paprastesnė priežiūra – užtenka vietą, kur matomas nusidėvėjimas, užtepti nauju aliejaus sluoksniu ir palaukti, kol jis sukietės – visiškai nebūtina atnaujinti visos dangos, prieš tai pašalinus seną sluoksnį.

Prieš impregnuojant medieną tungų aliejumi svarbu žinoti, kad medienos drėgnumas negali viršyti 15% ir mediena turi būti tinkamai paruošta: nušveista, pašalintos dulkės, purvas, grybeliai, išblukimai ir bet kokie įbrėžimai, kadangi šis aliejus išryškina ne tik medienos tekstūrą, tačiau ir visus paliktus defektus. Todėl ypač svarbu negailėti laiko ir pastangų, kad būtų pasiektas aukštas kokybės rezultatas. Verta paminėti, kad tungų aliejus negali būti tepamas ant medienos, kuri jau padengta laku ar kita danga - ją būtina pašalinti.

Norint, kad aliejus geriau įsiskverbtų į paviršių, dengiant pirmus du sluoksnius aliejų reikia skiesti 10-50 % (priklausomai nuo medienos rūšies – pvz., ąžuolui, uosiui skiesti iki 50%, drebulei, liepai – 10-20%) bearomačiu vaitspiritu arba terpentinu. Praskiestas aliejus žymiai geriau įsiskverbia į impregnuojamą paviršių, sutrumpėja džiūvimo laikas, tačiau prarandamas ekologiškumas. Kitus sluoksnius ant paviršiaus rekomenduojama tepti aliejaus neskiedus.

Norint išsaugoti ekologiškumą ir pagerinti aliejaus įsiskverbimą į medieną, aliejų reikėtų pašildyti iki 40°C temperatūros. To negalima daryti ant atviros ugnies, aliejų reikėtų šildyti inde su karštu vandeniu.

Ant impregnuojamų medinių paviršių tungų aliejų galima tepti teptuku, skudurėliu arba purkšti. Aliejus turi būti tepamas plonais, tolygiais sluoksniais, visuomet pašalinant aliejaus perteklių ir susidariusias pūsleles – tik taip pavyks pasiekti geriausią rezultatą. Ypač kruopščiai turi būti apdorojami medienos skersiniai pjūviai.

Užtepus pirmą sluoksnį, praėjus 30 min., aliejaus likutį, kuris neįsigėrė, reikia nuvalyti audinio skiautele arba kempinėle ir impregnuojamą paviršių palikti džiūti 24-48 val. Kad tungų aliejus geriau įsiskverbtų į medienos poras, rekomenduojame iš karto užtepus antrą jo sluoksnį, aliejui dar nesukietėjus, impreganuojamą paviršių poliruoti 600 numerio švitriniu popieriumi. Praėjus 30min. po antro sluoksnio užtepimo, nesusigėrusį aliejų taip pat pašalinti audinio skiautele.

Po kiekvieno sluoksnio, jam sukietėjus, prieš tepant kitą tungų aliejaus sluoksnį, impregnuojamą paviršių rekomenduojama švelniai pašlifuoti 0000 numerio plieno vata. Kad aliejus išdžiūvęs galima spręsti iš to, kad pašveitus atsiranda baltos spalvos miltelių; jei pasirodo lipnių gumulėlių, tai reiškia, jog aliejus dar nėra išdžiūvęs it tepti kito sluoksnio dar negalima. Ar medieną galima tepti kitu sluoksniu, galima įsitikinti, braukiant pirštu prieš medienos tekstūrą  – ant medienos paviršiaus neturi jaustis jokio pasipriešinimo ar lipnumo.

Laikantis aukščiau aprašytos darbų sekos – tolygiai tepant aliejų ant impregnuojamų paviršių, praėjus 30 min pašalinant aliejaus perteklių audinio skiautele bei prieš tepant kitą aliejaus sluoksnį paviršių švelniai pašlifuojant 0000 numerio plieno vata – tungų aliejų ant ipregnuojamų medinių paviršių rekomenduojama tepti 3 – 7 sluoksniais. Norint suteikti didesnį atsparumą, daugiau sluoksnių rekomenduojama tepti ant intensyviai eksploatuojamų paviršių (medinių grindų, suoliukų).

Baigtas impregnuoti medinis paviršius paliekamas džiūti savaitei, kol aliejaus danga visiškai sutvirtėja. Džiūvimo metu, vengiant pažeisti tungų aliejaus dangą, ant impregnuotų grindų rekomenduojama vaikščioti basomis arba su kojinėmis.

Tungų aliejus gali būti tonuojamas. Impregnavimo metu tonuotą aliejų būtina periodiškai maišyti, tam jog būtų išvengta pigmento susisluoksniavimo.

Sauga: Baigus darbus, visus įrankius plauti su muilu ir vandeniu. Tekstilės medžiagos su aliejaus likučiais bei aliejaus dulkės gali savaime užsidegti. Šias medžiagas prieš sunaikinant reikia saugoti atskirai pamerktas vandenyje, išdžiovinti lauke arba iš karto sudeginti.